Zapraszamy do naszego nowego serwisu internetowego www.mobipc.eu poświęconemu mobilnym przemysłowym komputerom MobiPC®. Kontakt Szukaj CRI JOLANTA - Main page CRI JOLANTA - Strona główna
  Niedziela, 28 Kwiecień 2024 - 23:55:47 - EST, Imieniny: Ludwika, Piotra, Walerii

PRODUKTY - Oprogramowanie - Biblioteki SDK

  • Zwiększ twoją szybkość akwizycji dzięki Matrox Rapixo CXP
  • Pierwsze na świecie kamery przemysłowe z interfejsem 25GigE
  • Załaduj swoją nauczoną sieć neronową bezpośrednio do kamery Flir FireFly
  • Nowa kamera Lucid Triton HDR - Kamera z funkcją AltaView™ adaptacyjnego mapowania tonów w kamerze
  • MobiPC - Nowy serwis WWW dedykowany mobilnym przemysłowym komputerom
  • Nowy Matrox Design Assistant X
  • CRI mobiPC EMI - Najmniejszy mobilny komputer przemysłowy

Produkty

 

Kontakt

 

Oprogramowanie Zebra | Matrox Aurora Imaging Library X

Oprogramowanie Zebra | Matrox Aurora Imaging Library X

Aurora Imaging Library to obszerny zbiór narzędzi programowych do rozwijania aplikacji widzenia maszynowego, analizy obrazu i zastosowań obrazowania medycznego.

Aurora Imaging Library zawiera narzędzia dla każdego etapu procesu, od oceny wykonalności aplikacji, poprzez prototypowanie, aż po rozwój i ostateczne wdrożenie. Pakiet zawiera interaktywne oprogramowanie i funkcje programistyczne do przechwytywania, przetwarzania, analizy, adnotacji, wyświetlania i archiwizacji obrazów. Narzędzia te zostały zaprojektowane w celu zwiększenia wydajności, a tym samym skrócenia czasu i wysiłku niezbędnego do wprowadzenia rozwiązania na rynek.

Opis

Aurora Imaging Library, dawniej Matrox Imaging Library to obszerny zbiór narzędzi programowych do rozwijania aplikacji widzenia maszynowego i analizy obrazu. Aurora Imaging Library zawiera narzędzia dla każdego etapu procesu, od oceny wykonalności aplikacji, poprzez prototypowanie, aż po rozwój i ostateczne wdrożenie.

Pakiet zawiera interaktywne oprogramowanie i funkcje programistyczne do przechwytywania, przetwarzania, analizy, adnotacji, wyświetlania i archiwizacji obrazów. Narzędzia te zostały zaprojektowane w celu zwiększenia wydajności, a tym samym skrócenia czasu i wysiłku niezbędnego do wprowadzenia rozwiązania na rynek.

Operacje przechwytywania, przetwarzania i analizy obrazów charakteryzują się dokładnością i stabilnością potrzebną w najbardziej wymagających aplikacjach. Operacje te są również starannie zoptymalizowane pod kątem szybkości, aby sprostać ograniczeniom czasowym napotykanym w wielu aplikacjach.

Aurora Imaging Library w skrócie:

  • Gotowy do użycia zestaw narzędzi z ponad 25-letnią historią niezawodnej wydajności
  • Sprawdzone narzędzia do analizowania, klasyfikowania, lokalizowania, mierzenia, czytania i weryfikowania
  • Analiza bazowa na monochromatycznych i kolorowych obrazach 2D, a także profilach 3D, mapach głębi i chmurach punktów
  • Wykorzystanie pełnej mocy dzisiejszego sprzętu poprzez optymalizacje wykorzystujące technologię SIMD, wielordzeniowe procesory i wiele procesorów
  • Jeden spójny i intuicyjny interfejs programowania aplikacji (API), wspierający platformy od inteligentnych kamer po komputery o wysokiej wydajności (HPC)
  • Pozyskiwanie obrazów na żywo z wybranego interfejsu, z obsługą formatów transmisji analogowych, Camera Link®, CoaXPress®, DisplayPort™, GenTL, GigE Vision®, HDMI™, SDI, Linux® i USB3 Vision®
  • Duża elastyczność dzięki obsłudze 64-bitowych systemów Windows®, Linux® z architekturami procesorów Intel® i Arm®
  • Dostępne programistyczne know-how ze wsparciem dla języków C, C++, C# i CPython
  • Prototypowanie i generowanie kodu programu za pomocą interaktywnego środowiska Aurora Imaging Library CoPilot
  • Większa wydajność i mniejsze koszty rozwoju dzięki Vision Academy online i szkoleniom

O rozwoju Aurora Imaging Library

Aurora Imaging Library został po raz pierwszy wydany w 1993 roku. Od tego czasu ewoluował, aby dotrzymać kroku nowym wymaganiom branży i przewidywać nowe wymagania. Został stworzony z łatwym w obsłudze, spójnym interfejsem API, który przetrwał próbę czasu. Aurora Imaging Library był pionierem koncepcji niezależności sprzętowej z tym samym API dla różnych platform pozyskiwania i przetwarzania obrazów. Zespół wysoko wykwalifikowanych i oddanych informatyków, matematyków, inżynierów oprogramowania i fizyków nadal utrzymuje i rozwija Aurora Imaging Library.

Aurora Imaging Library jest utrzymywany i rozwijany przy użyciu uznanych w branży sprawdzonych metod, takich jak wzajemna weryfikacja, zaangażowanie użytkowników i codzienne kompilacje. Użytkownicy są proszeni o ocenę i raporty na temat nowych narzędzi i ulepszeń, co wzmacnia i zatwierdza wydania. Aurora Imaging Library jest codziennie integrowany i testowany jako całość.

Aurora Imaging Library X

O Aurora Imaging Library SQA

Oprócz dokładnego ręcznego testowania przeprowadzonego przed każdym wydaniem, Aurora Imaging Library stale przechodzi automatyczne testy w trakcie jego rozwoju. Zautomatyzowany zestaw do sprawdzania poprawności - składający się zarówno z testów systematycznych, jak i losowych - weryfikuje dokładność, precyzję, niezawodność i szybkość przetwarzania i analizy obrazów. Wyniki, w stosownych przypadkach, są porównywane z wynikami poprzednich wydań, aby zapewnić spójność wyników. Zautomatyzowany zestaw do sprawdzania poprawności działa nieprzerwanie na setkach systemów jednocześnie, szybko zapewniając szeroki zakres testów. Testy systematyczne przeprowadzane są na dużej bazie danych obrazów reprezentujących szeroką próbkę rzeczywistych aplikacji.

Aurora Imaging Library X

Najważniejsze zmiany i ulepszenia:

  • Model głębokiego uczenia się do wykrywania obiektów
  • Interfejs głębokiego uczenia przy użyciu zintegrowanego procesora graficznego Intel i procesora graficznego NVIDIA
  • Dopasowywanie powierzchni 3D
  • Wyszukiwarki prostokątów i pudełek 3D
  • Zaawansowany moduł dopasowywania geometrycznego 2D
  • Obsługa symboli DotCode
  • Ulepszona obsługa symboli PDF417
  • Obsługa architektury hybrydowej w najnowszych procesorach Intel Core®

Dane techniczne

Wypróbowane narzędzia:

Analiza i przetwarzanie obrazu

Głównymi narzędziami Aurora Imaging Library są narzędzia kalibracji, klasyfikacji, poprawiania i przekształcania obrazów, lokalizacji obiektów, wydobywania i mierzenia cech, odczyt łańcuchów znaków, dekodowanie i weryfikowanie znaków identyfikacyjnych. Te narzędzia są skrupulatnie rozwijane, aby zapewnić niezwykłą wydajność i niezawodność. Mogą być użyte na pojedynczym systemie PC lub mogą być dystrybuowane pomiędzy kilkoma systemami komputerowymi.

Rozpoznawanie wzorca

Aurora Imaging Library zawiera trzy narzędzia dla wykonywania rozpoznawania wzorców: Pattern Matching (test zgodności wzorca), Geometric Model Finder (poszukiwacz modelu geometrycznego) oraz Advanced Geometric Matcher (Zaawansowany moduł dopasowywania geometrycznego). Te narzędzia są używane głównie dla lokalizacji złożonych obiektów dla kierowania suwnicą, zrobotyzowany stanowiskiem lub dla kierowania kolejnymi operacjami pomiarowymi.

Narzędzie Aurora Imaging Library Pattern Matching bazuje na znormalizowanej korelacji poziomów szarości (normalized grauscale correlation - NGC), klasycznej technice, która szuka wzorzec poprzez poszukiwanie podobnego rozłożenia przestrzennego intensywności. Hierarchiczna strategia poszukiwań umożłiwia temu narzędziu szybkie i niezawodne lokalizowanie wzorca z subpikselową dokładnością, włącznie z jego wielokrotnym wystąpieniem, które może być przesunięte lub nieco obrócone. Narzędzie działa dobrze jeżeli oświetlenie sceny zmienia się jednorodnie, co jest użyteczne dla współpracy ze słabnącym oświetleniem. Wzorzec może być definiowany ręcznie lub określony automatycznie dla wyrównania. Dla zwiększenia wydajności można ręcznie wyregulować parametry poszukiwań oraz ręcznie edytować wzorzec.

Narzędzie GMF wykorzystuje cechy geometryczne (np. kontury) do znalezienia obiektu. Narzędzie szybko i niezawodnie znajduje wiele modeli - w tym wiele wystąpień - które są tłumaczone, obracane i/lub skalowane z dokładnością do subpikseli. GMF lokalizuje obiekt, którego częściowo brakuje i nadal działa, gdy scena podlega nierównomiernym zmianom oświetlenia, łagodząc w ten sposób wymagania oświetleniowe. Model może być trenowany ręcznie na podstawie obrazu, uzyskany z pliku CAD lub określony automatycznie w celu wyrównania. Model można również uzyskać za pomocą narzędzia Edge Finder, w którym cechy geometryczne są definiowane przez granice kolorów i grzbiety lub grzbiety oprócz konturów. Wymagania dotyczące konfiguracji fizycznej są łatwiejsze, gdy GMF jest używany w połączeniu z narzędziem kalibracji, ponieważ modele stają się niezależne od pozycji kamery. Parametry GMF można regulować ręcznie a modele mogą być ręcznie edytowane w celu dostosowania wydajności.

Narzędzie AGM nowej generacji wykorzystuje krawędzie i powiązane metryki do niezawodnego lokalizowania jednego lub więcej wystąpień modelu, które podlegają translacji, niewielkiemu obrotowi, niewielkim różnicom skali i częściowej okluzji. Model jest definiowany na podstawie pojedynczego obrazu lub szkolony z pomocą użytkownika na podstawie wielu obrazów. Ten ostatni zapewnia większą pewność dla modelu, który zmienia się naturalnie i jest wyszukiwany w zaśmieconej scenie.

Wyszukiwanie kształtu

Narzędzie GMF w Aurora Image Library zawiera dedykowane tryby służące do znajdowania okręgów, elips, prostokątów i segmentów linii. Tryby te wykorzystują tę samą zaawansowaną technikę opartą na krawędziach, aby zlokalizować jedno lub więcej wystąpień o dowolnym rozmiarze - w tym w obrębie innego dla okręgów, elips i prostokątów. Znajdowanie okręgu definiowane jest przez przewidywany promień, możliwy zakres skali i liczbę spodziewanych wystąpień.

Elipsa i znalezienie prostokąta są określone przez przewidywaną szerokość i wysokość, możliwe zakresy skali i proporcji oraz liczbę oczekiwanych wystąpień.

Rozpoznanie segmentów linii jest określone przez oczekiwaną długość i liczbę oczekiwanych wystąpień.

Ciągłe i połamane krawędzie leżące w obrębie regulowanej tolerancji odchylenia tworzą pożądany kształt. Narzędzie do wyszukiwania kształtów zwraca całkowitą liczbę znalezionych wystąpień. Dla każdego wystąpienia narzędzie podaje pozycję środka i pozycję względem punktu odniesienia. Daje również promień i skalę dla okręgów, kąt, współczynnik kształtu, szerokość i skalę dla elips i prostokątów oraz pozycje początkową i końcową, a także długość dla segmentów linii. Te wyspecjalizowane tryby są generalnie szybsze i bardziej niezawodne w znalezieniu określonych kształtów niż ogólne rozpoznawanie wzorców.

Wydobywanie i analiza cech

Aurora Imaging Library dostarcza narzędzi do analizy obrazów. Są to Blob Analysis (analiza plam) oraz Edge Finder (poszukiwacz krawędzi). Narzędzia te są użyteczne dla identyfikacji i mierzenia podstawowych cech dla określenia obecności obiektu i jego lokalizacji oraz dla dalszego badania obiektów.

Narzędzie Aurora Imaging Library Blob Analysis pracuje z segmentowanymi obrazami binarnymi, gdzie obiekty są wcześniej oddzielone od tła oraz od innych obiektów. Narzędzie bardzo szybko identyfikuje plamy i może mierzyć ponad 50 charakterystyk binarnych i z poziomami szarości. Pomiary mogą być użyte do porządkowania i wybierania obiektów. Narzędzie także rekonstruuje i łączy plamy, co jest użyteczne, kiedy pracuje się z plamami, które są niepożądane na kolejnych obrazach.

Narzędzie Edge Finder najbardziej nadaje się do scen, gdzie niespodziewanie zmienia się oświetlenie. Narzędzie to, bazując na podejściu gradientowym (lub algorytmie Hessian'a), szybko znajduje kontury (oraz wierzchołki i grzbiety) na obrazach monochromatycznych i kolorowych oraz może zmierzyć ponad 50 różnych charakterystyk z subpikselową dokładnością. Pomiary mogą być wykorzystane do porządkowania i wyboru krawędzi. Metoda wyodrębniania krawędzi może być dostosowana dla osiągnięcia najwyższej wydajności.

Klasyfikacja

Aurora Imaging Library zawiera narzędzia klasyfikacji do automatycznego kategoryzowania zawartości obrazu lub wcześniej wyodrębnionych funkcji przy użyciu uczenia maszynowego. Klasyfikacja zorientowana na obrazy wykorzystuje technologię głębokiego uczenia się — w szczególności konwolucyjną sieć neuronową (CNN) i jej warianty — w trzech różnych podejściach.

Podejście globalne przypisuje obrazy lub regiony obrazu do wcześniej ustalonych klas. Nadaje się do zadań identyfikacyjnych, w których celem jest rozróżnienie podobnie wyglądających obiektów, w tym tych z niewielkimi niedoskonałościami. Wyniki dla każdego obrazu lub obszaru obrazu składają się z najbardziej prawdopodobnej klasy i wyniku dla każdej klasy.

Podejście oparte na segmentacji generuje mapy wskazujące wcześniej ustaloną klasę i wynik dla wszystkich pikseli obrazu. Jest odpowiedni do zadań wykrywania, których celem jest określenie częstości występowania, lokalizacji i zakresu wad lub cech. Cechy te można następnie dalej analizować i mierzyć za pomocą tradycyjnych narzędzi, takich jak Blob Analysis.

Podejście polegające na wykrywaniu obiektów lokalizuje instancje wcześniej ustalonych klas. Nadaje się do zadań inspekcyjnych, których celem jest znajdowanie, określanie rozmiaru i liczenie obiektów lub cech. Wynikiem dla każdej zlokalizowanej instancji jest najbardziej prawdopodobna klasa, wynik i ramka zawierająca współrzędne narożnika, środek, wysokość i szerokość. Klasyfikacja zorientowana na obraz jest odpowiednia w szczególności do kontroli obrazów towarów o dużej teksturze, naturalnie zróżnicowanych i akceptowalnie zdeformowanych w złożonych i zmiennych scenach.

Użytkownicy mogą samodzielnie trenować głęboką sieć neuronową lub zlecić to firmie Zebra przy użyciu wcześniej zebranych obrazów; obrazy te muszą być zarówno w odpowiedniej ilości, jak i reprezentatywne dla oczekiwanych warunków stosowania. Obsługiwane są różne typy trenowania, takie jak uczenie transferowe i dostrajanie, wszystkie rozpoczynające się od jednej z dostarczonych predefiniowanych architektur głębokich sieci neuronowych. Aurora Imaging Library zapewnia niezbędną infrastrukturę i interaktywne środowisko do tworzenia wymaganego zestawu danych szkoleniowych — w tym etykietowania obrazów i rozszerzania zestawu danych o zsyntetyzowane obrazy — a także do monitorowania i analizowania procesu uczenia. Aurora Imaging Library może ukryć powiązane zawiłości, automatycznie dzieląc zestaw danych szkoleniowych, oferując gotowe rozszerzenia i proponując na początek model sieci neuronowej. Trenowanie odbywa się przy użyciu procesora NVIDIA GPU lub procesora x64. Wnioskowanie jest wykonywane na procesorze, zintegrowanym procesorze graficznym Intel i procesorze graficznym NVIDIA, w zależności od wymagań dotyczących szybkości i budżetu. Alternatywnie, użytkownicy mogą zaimportować kompatybilny model sieci neuronowej przechowywany w popularnym formacie ONNX.

Klasyfikacja zorientowana na cechy wykorzystuje technikę łączenia drzew w celu kategoryzowania interesujących obiektów na podstawie ich cech wyrażonych w postaci liczbowej, uzyskanych z wcześniejszej analizy przy użyciu narzędzi takich jak Blob Analysis. Kategoryzacja jest dokonywana przez głosowanie większością drzew decyzyjnych poszczególnych cech. Podobnie jak w przypadku klasyfikacji zorientowanej na obrazy, użytkownicy mogą samodzielnie trenować zespół drzew, korzystając z funkcji dostępnych w Aurora Imaging Library lub zatrudnić firmę Zebra do tego zadania.

Pomiary 1D i 2D

Aurora Imaging Library oferuje trzy narzędzia dla pomiarów: Measurement, Bead Inspection oraz Metrology. Te narzędzia są używane głównie do zapewnienia jakości produkcji.

Narzędzie Aurora Imaging Library Measurement używa projekcji intensywności obrazu do bardzo szybkiego lokalizowania i pomiarów prostych krawędzi lub pasków w odpowiednio zdefiniowanym obszarze. Narzędzie to może wykonywać różne pomiary 1D na krawędziach i paskach, a także pomiędzy krawędziami lub paskami.

Narzędzie Bead Inspection służy do sprawdzania materiału, który jest nakładany jako ciągłe pofałdowane ściegi, takie jak kleje i szczeliwa, lub kanału, w którym są nanoszone. Narzędzie identyfikuje rozbieżności dotyczące długości, położenia i szerokości oraz nieciągłości. Narzędzie Bead Inspection działa poprzez akceptację zdefiniowanej przez użytkownika, zgrubnej ścieżki (jako lista punktów), a następnie automatyczne i optymalne umieszczanie pola wyszukiwania w celu utworzenia szablonu. Rozmiar i odstępy między polami wyszukiwania można modyfikować, aby zmienić rozdzielczość próbkowania. Dopuszczalną szerokość ściegu, przesunięcie, odstęp i ogólny poziom akceptacji można dostosować w celu spełnienia określonych kryteriów inspekcji.

Narzędzie Aurora Imaging Library Metrology jest przeznaczone dla aplikacji dwuwymiarowego wymiarowania geometrycznego z tolerancjami. Narzędzie szybko wyodrębnia krawędzie w zdefiniowanych obszarach dla najlepszego wyeksponowania cech geometrycznych. Narzędzie to obsługuje także konstrukcje cech geometrycznych powstałych z innych zmierzonych lub zdefiniowanych matematycznie. Geometryczne cechy obejmują łuki, okręgi, punkty i segmenty. Narzędzie sprawdza tolerancje bazując na wymiarach, pozycji i kształtach cech geometrycznych. Efektywność narzędzia uwydatnia się gdy istnieje możliwość niespodziewanych zmian oświetlenia, co łagodzi wymagania dla oświetlenia. Spodziewane zmierzone i skonstruowane cechy geometryczne wraz z tolerancjami są przechowywane wspólnie we wzorniku, który może być łatwo repozycjonowany przy użyciu innych narzędzi lokalizacyjnych. To wraz z użyciem narzędzia Aurora Imaging Library Calibration powoduje, że wzorniki są niezależne od pozycji kamery.

Analiza koloru

Aurora Imaging Library zawiera narzędzia dla odległości, projekcji, porównywania i konwersji kolorów. Narzędzia odległości i projekcji są używane wspólnie do skonfigurowania kolejnych analiz. Narzędzie odległości ujawnia stopień różnic kolorów na tym samym lub pomiędzy różnymi obrazami, podczas gdy narzędzie projekcji wyodrębnia cechy z obrazu bazując na kolorach. Narzędzie projekcji uwydatnia także kolor przez konwersję do poziomów szarości dla analiz z użyciem innych narzędzi działających na obrazach z poziomami szarości. Narzędzie porównywania kolorów jest używane do identyfikowania obiektów na bazie ich kolorów. To narzędzie działa z przestrzeniami barw RGB, HSL oraz CIE LAB.

Próbka koloru może być pojedynczym kolorem lub np. przedstawiona w postaci histogramu. Metoda dopasowywania kolorów i interpretacja różnic kolorów mogą być ręcznie dostosowane do konkretnych wymagań aplikacji. Narzędzie Color Matching może również dopasowywać każdy piksel obrazu do próbek kolorów, aby podzielić obraz na odpowiednie elementy w celu dalszej analizy przy użyciu innych narzędzi.

Aurora Imaging Library umożliwia kalibrację koloru w celu poprawienia kolorów ze względu na różnice w oświetleniu i pozyskiwaniu obrazów, co umożliwia stałą wydajność w czasie i w różnych systemach. Dostarczone są trzy metody: bazująca na histogramie, próbka-do-próbki i globalna średnia wariancja. Pierwsza metoda wymaga jedynie, aby obrazy referencyjne i szkoleniowe miały podobną zawartość. Druga metoda wymaga zgodności między próbkami kolorów na obrazach referencyjnych i szkoleniowych. Trzecia metoda najlepiej nadaje się do radzenia sobie ze zmiennością kolorów i polega na globalnej dystrybucji kolorów.

Rozpoznawanie znaków

Aurora Imaging Library dostarcza dwóch narzędzi do rozpoznawania znaków: SureDotOCR, OCR (optyczne rozpoznawanie znaków) oraz String Reader (czytnik łańcucha znaków). Te narzędzia czytają łańcuchy znaków, które są wygrawerowane, wytrawione, oznakowane, wydrukowane, wydziurkowane lub odbite na powierzchniach.

Narzędzie SureDotOCR zostało zaprojektowane specjalnie dla specyficznych problemów związanych z czytaniem tekstu matrycowego produkowanego przez drukarki atramentowe. Jego użycie jest proste - użytkownicy muszą jedynie określić rozmiar kropki, liczbę oczekiwanych znaków w ciągu tekstowym i wymiar, ale nie lokalizację regionu tekstowego. Narzędzie odczytuje tekst pod dowolnym kątem, z różnym kontrastem i / lub na nierównym tle. Interpretuje zniekształcone znaki, jak również znaki o różnej skali. Narzędzie rozpoznaje znaki interpunkcyjne i spacje. Obsługuje tworzenie i edycję czcionek przy jednoczesnym uwzględnieniu wstępnie zdefiniowanych czcionek. Narzędzie automatycznie obsługuje wiele linii tekstu, w których każda linia może wykorzystywać inną czcionkę. Możliwość ustawiania ograniczeń zdefiniowanych przez użytkownika, ogólnie i w określonych pozycjach znaków, dodatkowo zwiększa dokładność rozpoznawania. Narzędzie SureDotOCR zapewnia większą niezawodność i elastyczność niż techniki specyficzne dla tego przypadku, które przekształcają znaki z matrycą punktową na pełne w celu czytania za pomocą tradycyjnych narzędzi do rozpoznawania znaków.

Narzędzie Aurora Imaging Library String Reader bazuje na zaawansowanej technice, która używa cech geometrycznych do szybkiej lokalizacji i odczytu łańcucha znaków na obrazie, gdzie znaki są dobrze odseparowane od tła i od siebie nawzajem. Narzędzie obsługuje łańcuchy znaków ze znaną i nieznaną ilością znaków oraz z proporcjonalnymi lub nierównomiernymi odstępami. Dostosowuje się do zmian w kącie położenia znaku w odniesieniu do całego łańcucha, współczynnika kształtu, skali i ścięcia, a także do odwrócenia kontrastu. Znaki mogą być ułożone w wielu liniach oraz pod nieznacznym kątem. Narzędzie odczytuje z wykorzystaniem wielu predefiniowanych czcionek (bazujących na alfabecie łacińskim) TrueType i Poscript oraz zdefiniowanych przez użytkownika. Zawiera także gotowy znormalizowany kontekst dla automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych (automatic number plate recognition - ANPR), który pracuje z dowolnymi tablicami rejestracyjnymi bazującymi na alfabecie łacińskim. Dodatkowo łańcuchy znaków mogą spełniać zdefiniowane przez użytkownika reguły gramatyczne, co dodatkowo zwiększa szybkość rozpoznawania. Narzędzie to zostało zaprojektowane dla łatwego użytkowania i zawiera w tym celu String Expert, narzędzie ułatwiające dostosowanie ustawień i usunięcie słabych wyników rozpoznawania.

Narzędzie Aurora Imaging Library OCR wykorzystuje metodę porównania wzornika dla szybkiego odczytu łańcucha znaków ze znaną ilością znaków i przypadkowymi odstępami. Raz skalibrowane, to narzędzie niezawodnie odczytuje łańcuchy znaków ze stałym rozmiarem nawet w przypadku obrócenia go pod kątem. Znaki mogą pochodzić z dostarczonych czcionek OCR-A, OCR-B, MICR CMC-7, MICR E-13B, SEMI M12-92 i SEMI M13-88 lub z czcionek zdefiniowanych przez użytkownika. łańcuchy znaków mogą spełniać określone reguły gramatyczne zdefiniowane przez użytkownika, co dodatkowo zwiększa szybkość rozpoznawania.

Odczyt i weryfikacja kodów 1D i 2D

Aurora Imaging Library oferuje narzędzie Code Reader dla szybkiego i niezawodnego lokalizowania i czytania kodów 1D i 2D oraz złożonych znaków identyfikacyjnych. To narzędzie obługuje kody obrócone, przeskalowane oraz zdegradowane w słabych warunkach oświetleniowych. Jednocześnie odczytuje wiele kodów 1D i odczytuje małe kody znalezione w złożonych scenach. Narzędzie Code Reader może zwrócić orientację, pozycję i rozmiar kodu. Dodatkowo, oprócz odczytu, narzędzie to weryfikuje także jakość kodu bazując na standardach stopniowych ANSI/AIM oraz ISO/IEC.

Rejestracja

Aurora Imaging Library posiada narzędzie rejestracji obrazów dla przekształcania obrazów pobranych z różnych punktów obserwacyjnych do jednolitej sceny, która byłaby niepraktyczna lub niemożliwa do osiągnięcia przy użyciu pojedynczej kamery. Narzędzie to może także wyrównać obraz do położenia referencyjnego dla dalszych inspekcji. Aurora Imaging Library Registration radzi sobie nie tylko z przesunięciami, ale także z perspektywą i przeskalowaniem. Wyrównanie do obrazu referencyjnego lub do sąsiadujących obrazów następuje z subpikselową dokładnością i jest odporne na lokalne zmiany w kontraście i intensywności. Dodatkowo narzędzie może być użyte dla super rozdzielczości, gdzie ostrzejszy obraz jest tworzony z serii obrazów pobranych mniej więcej z tego samego punktu obserwacji, co jest użyteczne dla radzenia sobie z drganiami mechanicznymi.

Dostępne są narzędzia dla rozszerzonej głębi ostrości oraz głębi z ogniskowej, aby uzyskać odpowiednio ostry obraz z serii zdjęć nieruchomej sceny wykonanej przy różnych punktach ostrości. Obraz indeksu można następnie wykorzystać do określenia głębi.

Dostępne jest również narzędzie fotometryczne stereo, które pozwala uzyskać obraz, który podkreśla nieregularności powierzchni - takie jak wytłaczane lub grawerowane rysy, zadrapania lub wgłębienia - z serii zdjęć wykonanych za pomocą oświetlenia kierunkowego sterowanego za pomocą kontrolera Quad (X2) od Advanced Illumination (Ai), LSS (Light Sequence Switch) od CCS, LED Light Manager (LLM) od Smart Vision Lights lub podobnego kontrolera światła.

Dostępne jest również narzędzie do obrazowania HDR, które umożliwia łączenie obrazów identycznej sceny, zrobionych przy różnych poziomach ekspozycji kamery, w jeden obraz, który zawiera większy zakres luminancji.

Kalibracja 2D

Kalibracja to procedura wymagana dla przetwarzania i analizy obrazów. Aurora Imaging Library zawiera narzędzie 2D Calibration dla konwersji wyników (np. pozycji i pomiarów) z pikseli do jednostek świata rzeczywistego i odwrotnie. Narzędzie to może kompensować wyniki nawet w przypadku zniekształceń pochodzących od obiektywu oraz w przypadku zniekształceń perspektywicznych. Kalibracja jest realizowana poprzez użycie obrazu z siatką wzorcową lub poprzez wskazanie listy znanych punktów.

Podstawowe przetwarzanie obrazów

Profesjonalny zbiór narzędzi dla przetwarzania i analizy obrazów musi zawierać kompletny zbiór operatorów dla poprawiania i przekształcania obrazów, dla pozyskiwania statystyk do przygotowywania następnych analiz. Aurora Imaging Library zawiera bogatą listę szybkich operatorów dla arytmetyki, interpolacji Bayer'a, konwersji przestrzeni barwnej, usuwania przeplotu, przestrzennego i tymczasowego filtrowania, geometrycznych przekształceń, histogramu, logiki, mapowania LUT, morfologii, projekcji, segmentacji i progowania. Aurora Imaging Library dostarcza także narzędzie do szybkiego wyodrębniania strukturalnego promienia laserowego lub linii laserowej z obrazu dla wygenerowania mapy głębokości (wysokości) obiektu.

Kompresja/dekompresja

Aurora Imaging Library dostarcza możliwości kompresji/dekompresji obrazów dla zoptymalizowania wymagań ich przechowywania i przesyłania. Zapewnia obsługę standardów JPEG i JPEG2000 w obu trybach: stratnym i bezstratnym oraz kodowanie wideo w formacie H.264. Obsługa H.264 może wykorzystywać technologię Intel Quick Sync Video do kodowania wielu strumieni wideo w wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym. Aurora Imaging Library zachowuje i odczytuje skompresowane obrazy zachowane indywidualnie odpowiednio w formatach plików JPG i JP2 lub jako sekwencje używając formatu plików AVI (Audio Video Interleave). Strumień wideo H.264 może być zapisany w formacie MP4, jak również odczytany z pliku. Parametry kompresji mogą być dostosowane jako kompromis pomiędzy osiągnięciem różnych stopni kompresji i jakości obrazu.

W pełni zoptymalizowane dla szybkości

Aurora Imaging Library wykorzystuje zalety procesorów AMD i IntelOperacje przetwarzania i analizy Aurora Imaging Library są zoptymalizowane przez firmę Zebra aby wykorzystać wszystkie zalety instrukcji Streaming SIMD Extensions (SSEx), a także architektury systemów z procesorami wielordzeniowymi i systemów wieloprocesorowych do osiągnięcia maksymalnej szybkości. Aurora Imaging Library automatycznie rozdziela operacje na wszystkie rdzenie procesora niezbędne do osiągnięcia maksymalnej wydajności. Alternatywnie, daje taką możliwość programistom, którzy mogą odpowiednią ilość rdzeni procesora przyporządkować do wykonywania zadanych operacji.

Dodatkowo Aurora Imaging Library jest zdolne do odciążenia jednostki centralnej komputera i nawet przyspieszyć niektóre operacje przetwarzania obrazów, kiedy jest używany sprzęt przetwarzający firmy Zebra z technologią FPGA.

Narzędzia wizyjne 3D:

Czasami zdarzają się sytuacje, w których klasyczne techniki wizyjne 2D nie są w stanie wykonać wymaganych zadań związanych z lokalizacją, rozpoznaniem, inspekcją lub pomiarem. Okoliczności te wahają się od niemożności uzyskania niezbędnego, spójnego kontrastu z konwencjonalnym oświetleniem do konieczności ułożenia obiektu z sześcioma stopniami swobody. W tym miejscu wkraczają narzędzia wizyjne 3D — samodzielnie lub w połączeniu z narzędziami wizyjnymi 2D — aby wykonać zadanie.

Aurora Imaging Library zawiera bogaty zestaw narzędzi do przetwarzania i analizy 3D. Narzędzia te działają na danych 3D generowanych przez czujniki profilu i migawki, a także kamery stereo i kamery time-of-flight (ToF). Dane 3D obsługiwane przez Aurora Imaging Library mogą również pochodzić z pliku Stanford Polygon Format (PLY) lub pliku stereolitografii (STL).

Narzędzia do obróbki 3D

Narzędzia przetwarzania 3D w Aurora Imaging Library operują na — i pomiędzy — chmurami punktów, mapami głębi i/lub obiektami elementarnymi. Te ostatnie mogą być pudełkiem, walcem, linią, płaszczyzną lub kulą. Operacje na chmurze punktów obejmują filtrowanie (odszumianie)3, obracanie, skalowanie, translację, kadrowanie/maskowanie, ponowne próbkowanie, usuwanie wartości odstających i tworzenie siatki na powierzchniach; obliczanie wektorów normalnych i statystyki powierzchni; rzutowanie na mapę głębi; i wyodrębnianie przekroju. Operacje na mapie głębi obejmują dodawanie, odejmowanie/odległość i minimum/maksimum; uzupełnianie luk (tj. spowodowanych nieprawidłowymi lub brakującymi danymi); i wyodrębnianie profilu. Dodatkowe operacje zarówno na chmurze punktów, jak i na mapie głębokości obejmują ustanowienie obwiedni, obliczenie środka ciężkości, zliczenie liczby punktów i obliczenie odległości do najbliższego sąsiedniego punktu.

Mapę głębi można następnie analizować za pomocą narzędzi wizyjnych 2D Aurora Imaging Library, takich jak Rozpoznawanie wzorców — bez wpływu zmian oświetlenia lub tekstury powierzchni — oraz Rozpoznawanie znaków, gdy kod alfanumeryczny do odczytania wystaje, ale ma ten sam kolor co tło . Profil lub przekrój poprzeczny można analizować za pomocą metrologii.

Dopasowywanie powierzchni 3D

Aurora Imaging Library zawiera narzędzie do znajdowania modelu powierzchni – w tym wielu wystąpień – w szerokim zakresie orientacji w chmurze punktów. Model powierzchni jest definiowany na podstawie chmury punktów uzyskanej z kamery lub czujnika 3D lub z pliku CAD (PLY lub STL). Dostępne są różne elementy sterujące mające wpływ na dokładność, niezawodność i szybkość wyszukiwania. Wyniki wyszukiwania obejmują liczbę znalezionych wystąpień i dla każdego wystąpienia wynik, błąd, liczbę punktów, współrzędne środka i szacowaną pozycję.

Narzędzie do wyszukiwania kształtów 3D

Aurora Imaging Library zapewnia narzędzie do lokalizowania określonych kształtów – walców, (pół)kul, prostokątnych płaszczyzn i pudełek – w chmurze punktów. Kształt do znalezienia jest określany numerycznie lub na podstawie jednego lub dwóch wcześniej zdefiniowanych obiektów elementarnych. Dostępnych jest kilka ustawień w celu dostrojenia dokładności, niezawodności i szybkości procesu wyszukiwania. Wyniki obejmują liczbę znalezionych wystąpień i dla każdego wystąpienia wynik, błąd, liczbę punktów i współrzędne środka. Dodatkowe wyniki obejmują promień kul i walców, długość (długości) walców, płaszczyzn prostokątnych i kostek, oś środkową i podstawy walców, normalny wektor jednostkowy dla płaszczyzn prostokątnych oraz liczbę widocznych ścian kostek.

Narzędzie do analizy plam 3D

Narzędzie 3D Blob Analysis w Aurora Imaging Library umożliwia lokalizowanie i sprawdzanie obiektów w chmurze punktów. Umożliwia segmentację chmury punktów na obiekty blob, obliczanie wielu obiektów typu blob, filtrowanie i sortowanie obiektów typu blob według obiektów, a także wybieranie i łączenie obiektów typu blob. Można wybrać wiele metod segmentacji: odległość punktu, odległość koloru lub podobieństwo wektorów normalnych.

Narzędzia metrologiczne 3D

Aurora Imaging Library zawiera zestaw narzędzi do metrologii 3D. W tym zestawie narzędzi jedno narzędzie dopasowuje chmurę punktów lub mapę głębi do walca, linii, płaszczyzny lub kuli. Dodatkowe narzędzia obliczają różne odległości i statystyki między chmurami punktów, mapami głębi i dopasowanymi lub zdefiniowanymi przez użytkownika obiektami elementarnymi. Dostępne jest inne narzędzie do określania objętości na różne sposoby.

Narzędzie do rejestracji 3D

Dodatkowe narzędzie do rejestracji 3D w Aurora Imaging Library umożliwia precyzyjne wyrównanie dwóch lub więcej chmur punktów i w razie potrzeby scala je razem. To narzędzie zapewnia środki do przeprowadzania bardzo dokładnych analiz porównawczych między modelem 3D a celem, pełnej rekonstrukcji obiektu z wielu sąsiednich skanów 3D oraz dopasowywania danych z wielu kamer lub czujników 3D.

Narzędzia do profilometrii 3D

Aurora Imaging Library zawiera również narzędzia do profilometrii 3D przy użyciu dyskretnego źródła światła (tj. lasera) i konwencjonalnej kamery 2D. Kalkulator jest dołączony do ustalenia aparatu, obiektywu i wyrównania potrzebnych do osiągnięcia pożądanej rozdzielczości i zakresu pomiaru. Aurora Imaging Library zapewnia proste metody kalibracji i powiązane narzędzia do tworzenia chmury punktów lub mapy głębi. Kalibracja przeprowadzona w Aurora Imaging Library może łączyć wiele źródeł arkuszy światła i par kamer 2D, aby działały jako jedna, unikając w ten sposób potrzeby wyrównania i łączenia. Takie konfiguracje są przydatne do ograniczania okluzji, zwiększania gęstości skanowania i obrazowania całej objętości obiektu. Co więcej, Aurora Imaging Library wykorzystuje unikalny algorytm oparty na pochodnych do ekstrakcji wiązki lub wykrywania pików, który jest zarówno dokładniejszy, jak i solidniejszy niż tradycyjne algorytmy oparte na środku ciężkości.

Narzędzia do kalibracji 3D

Ponadto biblioteka obrazowania Aurora zapewnia usługi kalibracji niezbędne do pozycjonowania i orientowania kamery lub czujnika w przestrzeni 3D oraz określania macierzy transformacji współrzędnych między nimi a resztą celi zrobotyzowanej. Kamerę lub czujnik można zamocować nad głową i/lub z boku celi zrobotyzowanej (tj. kalibracja „oko w rękę”) lub zamontować na końcu ramienia robota (tj. kalibracja „oko w rękę”). Kalibracja umożliwia powiązanie tego, co widzi kamera lub czujnik — pozycji obiektu ustalonej za pomocą innych narzędzi analitycznych Aurora Imaging Library — z kontrolerem robota w celu uzyskania wskazówek.

Interfejs Distributed Aurora Imaging Library:

Koordynacja i skalowanie wydajności poza schematami

Aurora Imaging Library posiada możliwość zdalnego kontrolowania pozyskiwania, przetwarzania, analizy, wyświetlania i archiwizacji obrazów poprzez sieć Ethernet. Funkcjonalność Distributed Aurora Imaging Library oznacza możliwość skalowania aplikacji poza pojedynczy komputer dając w ten sposób do dyspozycji przemysłowym aplikacjom przetwarzania i analizy obrazów najnowocześniejsze wysokowydajne przetwarzanie (high-performance computing - HPC) klastrowe. Ta technologia może być także użyta do kontrolowania i monitorowania kilku komputerów PC i kamer inteligentnych (smart camera) rozlokowanych w fabryce. Dodając nieistotne koszty, Distibuted Aurora Imaging Library dostarcza spójnej metody przekazywania komend, przesyłania danych, wysyłania i pobierania informacji o zdarzeniach i wykonywania funkcji zwrotnych w całym systemie. Zapewnia niskie obciążenie i efektywne wykorzystanie przepustowości, nawet pozwalając węzłom podległym współdziałać ze sobą bez angażowania węzła nadrzędnego. Distributed Aurora Imaging Library zapewnia również programistom środki do wdrażania zrównoważonego obciążenia i odzyskiwania w przypadku awarii. Obejmuje również tryb monitorowania dla obsługi połączenia z już działającą aplikacją Aurora Imaging Library.

Narzędzia:

Środowisko interaktywne Aurora Imaging Library CoPilot

Dostępne dla użytkowników Aurora Imaging Library interaktywne środowisko ułatwiające i przyspieszające wycenę i prototypowanie aplikacji. To samo środowisko może także inicjować - a zatem skracać - proces tworzenia aplikacji poprzez generowanie kodu programu Aurora Imaging Library.

Działając w 64-bitowym systemie Windows, Aurora Imaging Library CoPilot zapewnia interaktywny dostęp do operacji przetwarzania i analizy Aurora Imaging Library za pośrednictwem znanego kontekstowego menu wstążki. Zawiera różne narzędzia do badania obrazów i pomaga w określeniu najlepszych narzędzi analitycznych i ustawień dla danego projektu. Zastosowane operacje są rejestrowane na liście operacji, którą można edytować w dowolnym momencie. Przeglądarka obiektów śledzi obiekty Aurora Imaging Library utworzone podczas sesji i zapewnia wygodny dostęp do nich w dowolnym momencie. Wyniki bez obrazu są przedstawione w formie tabelarycznej, a wpis w tabeli można zidentyfikować bezpośrednio na obrazie. Adnotacje wyników na obrazie można również konfigurować.

Aurora Imaging Library CoPilot przedstawia dedykowane przestrzenie robocze do szkolenia jednej z dostarczonych sieci neuronowych głębokiego uczenia na potrzeby klasyfikacji. Te obszary robocze mają uproszczony interfejs użytkownika, który udostępnia tylko funkcje potrzebne do wykonania zadania szkoleniowego, takie jak edytor masek etykiet obrazów. Dostępny jest inny wyspecjalizowany obszar roboczy do przetwarzania wsadowego obrazów z folderu wejściowego do folderu wyjściowego.

Po ustaleniu sekwencji operacji można ją przekształcić w funkcjonalny kod programu w dowolnym języku obsługiwanym przez Aurora Imaging Library. Kod programu można spakować jako projekt Visual Studio, który z kolei można zbudować i wykonać bez opuszczania Aurora Imaging Library CoPilot. Cała praca wykonywana w sesji jest zapisywana jako przestrzeń robocza do późniejszego wykorzystania i udostępniania współpracownikom.

Aurora Profiler

Aurora Profiler to oparte na systemie Windows narzędzie do przeprowadzania analizy wielowątkowej aplikacji pod kątem wąskich gardeł i problemów z synchronizacją. Przedstawia wywołania funkcji wykonywane w czasie dla każdego wątku aplikacji na osi czasu. Aurora Profiler pozwala na wyszukiwanie i wybieranie określonych wywołań funkcji, aby zobaczyć ich parametry i czasy wykonania. Oblicza statystyki dotyczące czasów wykonania i prezentuje je dla poszczególnych funkcji. Aurora Profiler śledzi nie tylko funkcje Aurora Imaging Library, ale także odpowiednio oznakowane funkcje użytkownika. Funkcja śledzenia może zostać całkowicie wyłączona, aby zabezpieczyć wewnętrzną pracę wdrożonej aplikacji.

Rozwój:

Kompletne środowisko programistyczne aplikacji

Oprócz narzędzi do przetwarzania obrazu, analizy i archiwizacji, Aurora Imaging Library zawiera funkcje przechwytywania obrazu, adnotacji i wyświetlania, które tworzą spójny interfejs API. Interfejs API i towarzyszące mu narzędzia są uważane przez wielu użytkowników za ułatwiające i przyspieszające tworzenie aplikacji.

Przenośny interfejs API

Interfejs API Aurora Imaging Library C/C++ jest nie tylko intuicyjny i łatwy w użyciu, ale także przenośny. Pozwala to na łatwe przenoszenie aplikacji z jednego obsługiwanego interfejsu wideo lub systemu operacyjnego na inny, zapewniając elastyczność platformy i chroniąc pierwotne koszty rozwoju.

Rozwój .NET

Aurora Imaging Library zawiera warstwę API pozwalającą na rozwój aplikacji z użyciem .NET Framework przy użyciu języka Visual C#.

Kompilacja JIT i skrypty

Aurora Imaging Library obsługuje kompilację JIT w języku C# i Visual Basic oraz tworzenie skryptów CPython, ułatwiając eksperymentowanie i prototypowanie. Taki kod można nawet uruchomić z poziomu aplikacji opartej na Aurora Imaging Library, zapewniając prostszy sposób dostosowania już wdrożonej aplikacji.

Uproszczone zarządzanie platformą

Dzięki Aurora Imaging Library programista nie potrzebuje dogłębnej znajomości platformy bazowej. Aurora Imaging Library został opracowany w taki sposób, aby poradzić sobie ze specyfiką każdej platformy i zapewniać uproszczone zarządzanie (np. wykrywanie sprzętu, inicjowanie i kopiowanie bufora). Aurora Imaging Library daje programistom bezpośredni dostęp do określonych zasobów platformy, takich jak fizyczny adres bufora. Aurora Imaging Library obejmuje także usługi debugowania (np. sprawdzanie parametrów funkcji, śledzenie i raportowanie błędów), a także narzędzia konfiguracyjne i diagnostyczne.

Zaprojektowany do wielozadaniowości

Aurora Imaging Library obsługuje wieloprocesorowe i wielozadaniowe modele programowania, a mianowicie wiele aplikacji Aurora Imaging Library nie udostępniających danych, lub pojedynczej aplikacji Aurora Imaging Library z wieloma wątkami współdzielącymi dane Aurora Imaging Library. Zapewnia mechanizmy dostępu do współdzielonych danych i zapewnia, że wiele wątków używających tych samych zasobów nie przeszkadza sobie nawzajem. Aurora Imaging Library oferuje również niezależne od platformy zarządzanie wątkami w celu zwiększenia przenośności aplikacji.

Bufory i kontenery

Aurora Imaging Library może manipulować danymi, takimi jak obrazy monochromatyczne, zapisane w 1-, 8-, 16- i 32-bitowych liczbach całkowitych, a także 32-bitowe formaty zmiennoprzecinkowe. Aurora Imaging Library może również obsługiwać kolorowe obrazy przechowywane w formatach RGB / YUV. Dostępne są również polecenia umożliwiające wydajną konwersję między typami danych. Aurora Imaging Library dodatkowo działa na kontenerach, które łączą powiązane bufory w spójną całość. Kontenery upraszczają pracę z wieloskładnikowymi danymi, takimi jak chmury punktów, do przetwarzania i analizy 3D oraz wyświetlania.

Zapisywanie i wczytywanie obrazów

Aurora Imaging Library obsługuje zapisywanie i ładowanie pojedynczych obrazów lub sekwencji obrazów z dysków. Obsługiwane formaty plików to AVI (Audio Video Interleave), BMP (bitmapa), JPG (JPEG), JP2 (JPEG2000), MP4 (MPEG-4 Part 14), PLY, MIM (natywna), PNG, STL, i TIF (TIFF), a także surowy format RAW.

Komunikacja przemysłowa i ze sterownikami robotów

Aurora Imaging Library umożliwia aplikacjom bezpośrednią interakcję ze sterownikami automatyki za pomocą przemysłowych protokołów komunikacyjnych CC-Link IE Field Basic, EtherNet/ IP™, Modbus® i PROFINET® (z odpowiednią kartą we/wy Zebra, kamerą inteligentną lub kontrolerem wizyjnym). Obsługuje również natywną komunikację ze sterownikami robotów z firm ABB, DENSO, EPSON, FANUC, KUKA i Stäubli.

Dostęp do WebSocket

Aurora Imaging Library zezwala aplikacji na publikowanie danych obiektu Aurora Imaging Library w celu uzyskania dostępu z przeglądarki lub innej samodzielnej aplikacji przy użyciu protokołu komunikacji HTML-5 WebSocket. Używa architektury klient-serwer, w której serwer jest aplikacją opartą na Aurora Imaging Library, a klient jest programem JavaScript działającym w przeglądarce lub samodzielnej aplikacji.

Funkcjonalność może być używana lokalnie na tym samym urządzeniu, na którym działa aplikacja Aurora Imaging Library lub zdalnie na innym urządzeniu, na którym nie zainstalowano Aurora Imaging Library. Rozszerzenie API obsługuje programowanie po stronie klienta w języku JavaScript lub C / C++. Obsługiwane obiekty Aurora Imaging Library to bufory i ekrany. Funkcjonalność ta służy do wyświetlania i interakcji z wyświetlaczem Aurora Imaging Library (tj. przesuwanie, przewijanie, powiększanie itp.).

Elastyczne i niezawodne przechwytywanie obrazu

Istnieje wiele sposobów przesyłania obrazu do systemu: analogowe, Camera Link, CoaXPress, DisplayPort, GenTL, GigE Vision, HDMI, SDI i USB3 Vision. Aurora Imaging Library obsługuje wszystkie te interfejsy bezpośrednio zarówno przy wykorzystaniu sprzętu Zebra, jak i sprzętu innej firmy. Aurora Imaging Library współpracuje z obrazami przechwyconymi z praktycznie dowolnego typu źródła kolorowego lub monochromatycznego, w tym z kamer standardowych, wysokorozdzielczych, szybkich, z ramką na żądanie, skanerów liniowych, wolnego skanowania i niestandardowych urządzeń.

Aby uzyskać jak najszybszą reakcję, Aurora Imaging Library zapewnia wielokanałową kontrolę przechwytywania obrazu wykonywaną w trybie jądra systemu operacyjnego. Umożliwia pozyskiwanie obrazów dla szybkości klatek mierzonych w tysiącach na sekundę, nawet jeśli procesor hosta jest mocno obciążony takimi zadaniami, jak zarządzanie HMI, obsługa sieci i archiwizacja na dysk. Mechanizm wielu buforów umożliwia jednoczesne przechwytywanie i przetwarzanie, nawet jeśli czas przetwarzania czasami przekracza czas przechwytywania.

Aurora Capture Works

Aurora Imaging Library zawiera Aurora Capture Works, narzędzie do weryfikowania połączenia z jedną lub kilkoma kamerami lub czujnikami 3D opartymi na GenICam™ i testowania akwizycji z nich. Aurora Capture Works może uzyskiwać informacje o urządzeniach CoaXPress, GenTL, GigE Vision i USB3 Vision; zbierać i prezentować statystyki pozyskań; i zapewnić dostęp do nabywanych nieruchomości. Wbudowana przeglądarka funkcji umożliwia użytkownikowi łatwe konfigurowanie i sterowanie urządzeniami. Ustawienia urządzenia można zapisać do ponownego wykorzystania w przyszłości. Przechwycone dane z wielu urządzeń można skutecznie wyświetlać w 2D i 3D, tam gdzie ma to zastosowanie, z opcją przeglądania histogramów, danych 3D i profilu, profili pikseli w czasie rzeczywistym, wartości pamięci, fragmentów kodu Aurora Imaging Library i wielu innych. Aurora Capture Works może również służyć do instalowania aktualizacji oprogramowania układowego w urządzeniach, pod warunkiem, że są one zgodne ze standardem GenICam FWUpdate. Inne narzędzie, Aurora Intellicam, służy do konfigurowania i testowania akwizycji z kamer z interfejsami analogowymi, Camera Link i innymi cyfrowymi.

Ułatwione wyświetlanie obrazu

Aurora Imaging Library zapewnia przejrzyste zarządzanie wyświetlaniem obrazu dzięki automatycznemu śledzeniu i aktualizowaniu okien wyświetlania obrazu przy prędkościach wideo na żywo. Aurora Imaging Library pozwala również na wyświetlanie obrazu na żywo w oknie określonym przez użytkownika. Możliwe jest również wyświetlanie wielu strumieni wideo za pomocą wielu niezależnych okien lub pojedynczego okna mozaiki. Co więcej, Aurora Imaging Library zapewnia niedestrukcyjną nakładkę graficzną, niwelowanie artefaktów łzawiących i wypełnianie obszaru wyświetlania z szybkością transmisji wideo na żywo. Wszystkie te funkcje są wykonywane z niewielką ingerencji lub bez ingerencji procesora przy użyciu odpowiedniego sprzętu graficznego.

Aurora Imaging Library obsługuje również konfiguracje z wieloma ekranami, które są w trybie rozszerzonego pulpitu (tj. pulpitu na wielu monitorach), trybie wyłączności (tj. monitor nie pokazuje pulpitu, ale jest dedykowany do wyświetlania Aurora Imaging Library) lub kombinacji.

Grafika, regiony i układy odniesienia

Aurora Imaging Library udostępnia funkcję graficzną do opisywania obrazów i definiowania regionów działania. Ta funkcja jest wykorzystywana przez narzędzia analizy Aurora Imaging Library do rysowania ustawień i wyników na obrazie. Jest również dostępna dla programisty do tworzenia adnotacji obrazu specyficznych dla aplikacji. Obiekt graficzny obsługuje różne kształty - kropka, linia, polilinia, wielokąt, łuk i prostokąt - oraz tekst z wybieralną czcionką. Wymaga to kalibracji obrazu, w szczególności jednostki, układu odniesienia i odpowiednich przekształceń. Dostępny jest tryb interaktywny, umożliwiający programistom łatwe edytowanie grafiki: dodawanie, przenoszenie, zmiana rozmiaru i obracanie elementów graficznych. Co więcej, aplikacja może przechwytywać zdarzenia związane z interaktywnością, aby automatycznie inicjować podstawowe działania. Obiekt graficzny może być ponadto wykorzystywany do definiowania regionów używanych w kolejnych operacjach analizy Aurora Imaging Library. Regiony mogą być również automatycznie przestawiane przez powiązanie układu odniesienia z wynikami operacji analizy Aurora Imaging Library.

Natywne wyświetlanie 3D

Aurora Imaging Library może natywnie wyświetlać chmury punktów. Wyświetlacz 3D można przesuwać, pochylać i powiększać we wszystkich kierunkach. Pojawiają się wizualne prowadnice pomagające zorientować widok. Oprócz pokazywania poszczególnych punktów, obraz 3D można uzupełnić o kształty geometryczne (tj. prostokąt, walec, linię, płaszczyznę, punkt, kulę, tekst, osie układu współrzędnych, siatkę (na płaszczyźnie odniesienia) i prostokąt orientacyjny). Aurora Imaging Library umożliwia kontrolę nad wyglądem (bryła lub szkielet), nieprzezroczystością, kolorem (w tym kolorowaniem chmury punktów za pomocą tabel przeglądowych jet lub turbo), widocznością i grubością. Obiekt jest używany przez różne narzędzia do przetwarzania i analizy 3D do wyświetlania wyników. Kształt pudełka może być edytowalny przez użytkownika, co jest przydatne do interaktywnego określania regionu do wyświetlenia, a następnie do pracy.

Wdrażanie aplikacji

Aurora Imaging Library oferuje elastyczny model licencjonowania do wdrażania aplikacji. Tylko składniki wymagane do uruchomienia aplikacji wymagają licencji. Realizacja licencji odbywa się za pomocą wstępnie zaprogramowanego klucza lub kodu aktywacyjnego związanego ze sprzętem Zebra (tj. kamera inteligentna, kontroler wizyjny, karta I/O, frame grabber lub klucz sprzętowy). Niektóre składniki są wstępnie licencjonowane przy użyciu określonego sprzętu Zebra; szczegółowe informacje można znaleźć w poszczególnych ulotkach sprzętu Zebra. Używanie Distributed Aurora Imaging Library w tym samym systemie fizycznym nie wymaga dodatkowej specjalnej licencji. Instalacja Aurora Imaging Library może być nawet ukryta przed użytkownikiem końcowym.

Dokumentacja, integracja IDE i przykłady

Pomoc online Aurora Imaging Library zapewnia programistom obszerną i łatwą do znalezienia dokumentację i może być dostosowana do używanego środowiska. Pomoc elektroniczna może zostać wywołana z poziomu Visual Studio, aby zapewnić kontekstowe informacje związane z Aurora Imaging Library API. Obsługiwany jest również inteligentny moduł uzupełniania kodu Visual Studio, który zapewnia programiście dostęp do interfejsu Aurora Imaging Library API. Rozbudowany zestaw przykładowych programów, które można kategoryzować i przeszukiwać, pozwala programistom szybciej pracować dzięki Aurora Imaging Library, a więcej jest dostępnych w repozytoriach GitHub®.

Aurora Imaging Library-Lite

Aurora Imaging Library-Lite jest podzbiorem Aurora Imaging Library, zawierającym funkcje programistyczne do wykonywania przechwytywania obrazu, adnotacji, wyświetlania i archiwizacji. Obejmuje także szybkie operatory arytmetyczne, interpolację Bayera, konwersję przestrzeni kolorów, usuwanie przeplotu, filtrowanie czasowe, podstawowe transformacje geometryczne, histogram, logikę, mapowanie LUT i progowanie. Biblioteka Aurora Imaging Library jest licencjonowana zarówno do tworzenia aplikacji, jak i wdrażania ze sprzętem Aurora Imaging i jest dostępna do bezpłatnego pobrania. Użytkownicy Aurora Imaging Library otrzymują również nieograniczony dostęp do odpowiednich treści szkoleniowych Vision Academy i aktualizacji oprogramowania.

Architektura oprogramowania

Aurora Imaging Library zapewnia kompleksowy zestaw interfejsów programowania aplikacji, narzędzi obrazowania i wsparcia sprzętowego.

Obsługiwane systemy

Windows:

  • 64-bitowy system Windows 10 (wersje od 1607 do 22H2) i Windows 11 (wersje 21H2 i 22H2)
  • Visual Studio 2017 i 2019 (niezarządzane C++ i C# z .NET Framework 4.8 lub .NET 6)
  • CPython 3.7 i 3.9

Linux:

  • 64-bitowe Ubuntu 20.04 i 22.04 LTS
  • 64-bitowy Red Hat Enterprise Linux 8.6 i 9.0
  • 64-bitowy SUSE Linux Enterprise 15 SP4
  • GNU Compiler Collection (dla C/C++) i Python z dystrybucji Linux .NET 5 (dla C#)

Aurora Imaging Library dla Arm

Większość funkcji przetwarzania, analizy, adnotacji, wyświetlania i archiwizacji w bibliotece Aurora Imaging Library jest również dostępna do uruchamiania na procesorach z rodziny Arm Cortex®-A, w szczególności tych wykorzystujących 64-bitową architekturę Armv8-A. Funkcje przetwarzania i analizy są zoptymalizowane pod kątem szybkości przy użyciu rozszerzenia architektury Neon™ SIMD. Aurora Imaging Library for Arm jest obsługiwana przez odpowiednie 64-bitowe dystrybucje systemu Linux, takie jak Ubuntu. Przechwytywanie obrazu może odbywać się za pomocą interfejsów GenTL, GigE Vision lub Video4Linux2. Aurora Imaging Library for Arm jest dostępna dla wybranych użytkowników jako osobny pakiet po zakwalifikowaniu. Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z działem sprzedaży firmy Zebra.

Zamawianie:

Pakiet rozwojowy Aurora Imaging Library

Kod produktu Opis
MILXWINPU Zestaw narzędzi programistycznych Aurora Imaging Library dla systemu Windows. Zawiera nośnik instalacyjny, klucz licencji sprzętowej USB dla jednego użytkownika oraz numer rejestracyjny konserwacji Aurora Imaging Library.
MILXLNX Zestaw narzędzi programistycznych Aurora Imaging Library dla systemu Linux. Zawiera nośnik instalacyjny. Wymaga również MILXWINPU.

Program wsparcia Aurora Imaging Library

Kod produktu Opis
MILMAINTENANCE Roczne przedłużenie programu obsługi Aurora Imaging Library na programistę.

Szkolenia Vision Academy

Kod produktu Opis
Dostępne dla Aurora
Imaging Library z
ważną subskrypcją
serwisową i Aurora
Imaging Library-Lite
Vision Academy Online udostępnia szereg skategoryzowanych filmów instruktażowych na temat korzystania z oprogramowania do tworzenia aplikacji. Vision Academy Online jest dostępna dla klientów z aktualnymi subskrypcjami konserwacji Aurora Imaging Library, a także dla osób testujących oprogramowanie i częściowo dla użytkowników Aurora Imaging Library-Lite. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://imaging.matrox.com/pl/produkty/services/vision-academy.

Szkolenia Vision Academy w siedzibie firmy

Kod produktu Opis
MILLITETRAIN
Sprawdź dostępność.
Wprowadzenie do środowiska Auroa Imaging Library/Aurora Imaging Library-Lite: Trzydniowe szkolenie prowadzone przez instruktora, praktyczne laboratoria oraz sesje pytań i odpowiedzi z pracownikami działu wsparcia i rozwoju. Opcjonalny czwarty dzień jest dostępny na indywidualne dyskusje na temat konkretnych zastosowań z doświadczonym personelem technicznym firmy Zebra. Kluczowe tematy: Ogólny przegląd biblioteki Aurora Imaing Library(-Lite); konfiguracja środowiska programistycznego; zarządzanie buforami obrazu, przechwytywanie obrazu i wyświetlanie. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://imaging.matrox.com/pl/produkty/services/vision-academy.

Klucze licencyjne oprogramowania

Kod produktu Opis
Aurora Imaging Library(-Lite) Run-Time/Supplemental License
Programowy klucz licencyjny
MXRTxxxxxxxx00 Klucz licencyjny oprogramowania wykonawczego . Użytkownik musi dostarczyć kod wygenerowany za pomocą odpowiedniego narzędzia / strony Aurora Imaging Library. Ten unikatowy kod identyfikuje docelowy system komputerowy i pakiet Aurora Imaging Library do licencji. Uwaga: Jeżeli któryś moduł nie jest wymagany należy w miejsce litery x wstawić 0.
MXRTA000000000 Aurora Imaging Library pakiet analizy obrazów. Moduły: Image Processing, Blob Analysis, Measurement oraz Calibration.
Uwaga: Przetwarzanie 3D (od dodatku Service Pack 4) i analiza 3D Blob Analysis wymagają również pakietu 3D Calibration and Supplemental (MXRT0000030000 lub MXRT0000020000).
MXRTM000000000 Aurora Imaging Library pakiet wizji maszynowej. Moduły: Image Processing, Blob Analysis, Pattern Matching (bazujący na NGC), Measurement oraz Calibration.
Uwaga: Przetwarzanie 3D (od dodatku Service Pack 4) i analiza 3D Blob Analysis wymagają również pakietu 3D Calibration and Supplemental (MXRT0000030000 lub MXRT0000020000).
MXRT0I00000000 Aurora Imaging Library pakiet indentyfikacyjny. Moduły: OCR oraz Code Reader
MXRT0C00000000 Aurora Imaging Library pakiet SureDotOCR i String Reader.
MXRT0200000000 Zarówno MXRT0I00000000, jak i MXRT0C00000000.
MXRT00J0000000 Pakiet kompresji obrazów Aurora Imaging Library/Aurora Imaging Library-Lite 10. Obejmuje kodeki JPEG, JPEG2000 i H.264.
MXRT000G000000 Pakiet Aurora Imaging Library Advanced Geometric Matcher i Geometric Model Finder. Obejmuje Shape Finding.
Uwaga: 3D Surface Matching i 3D Shape Finding wymagają również pakietu 3D Calibration and Supplemental (MXRT0000030000 lub MXRT0000020000).
MXRT000E000000 Aurora Imaging Library pakiet Edge Finder
MXRT0002000000 Zarówno MXRT000G000000, jak i MXRT000E000000.
MXRT0000S00000 Pakiet interfejsów Aurora Imaging Library/Aurora Imaging Library-Lite 10 (GenTL2,3, GigE Vision, i USB3 Vision).
Uwaga: wymagany, jeśli używana jest obce adaptery NIC lub USB 3.0.
MXRT0000D00000 Aurora Imaging Library pakiet Distributed Aurora Imaging Library/Aurora Imaging Library-Lite (dla węzła director lub agent)
MXRT0000B00000 Zarówno MXRT0000S00000, jak i MXRT0000D00000.
MXRT00000R0000 Aurora Imaging Library pakiet Registration.
Uwaga: Rejestracja 3D (od dodatku Service Pack 4) wymaga również pakietu 3D Calibration and Supplemental (MXRT0000030000 lub MXRT0000020000).
MXRT0000030000 Aurora Imaging Library pakiet 3D Calibration i Supplemental.
Uwaga: Od dodatku Service Pack 4, 3D Processing wymaga również pakietu Image Analysis lub Machine Vision (MXRTA000000000 lub MXRTM000000000), 3D Registration wymaga również pakietu Registration (MXRT00000R0000 lub MXRT0000020000), a 3D Metrology wymaga również pakietu Metrology (MXRT000000Y000 lub MXRT000000B000). 3D Blob Analysis wymaga również pakietu Image Analysis lub Machine Vision (MXRTA000000000 lub MXRTM000000000), a 3D Shape Finding, podczas gdy 3D Surface Matching i 3D Shape Finding wymagają również pakietu Advanced Geometric Matcher i Geometric Model Finder (MXRT000G000000).
MXRT0000020000 Zarówno MXRT00000R0000, jak i MXRT0000030000.
MXRT000000Y000 Aurora Imaging Library pakiet Metrology
Uwaga: 3D Metrology (od Service Pack 4) wymaga również pakietu 3D Calibration and Supplemental (MXRT0000030000 lub MXRT0000020000).
MXRT000000Q000 Aurora Imaging Library pakiet Color Analysis
MXRT000000B000 Zarówno MXRT000000Y000, jak i MXRT000000Q000.
MXRT0000000Z00 Aurora Imaging Library pakiet Industrial and Robot Communication.
MXRT0000000N00 Aurora Imaging Library pakiet Classification. Obejmuje wnioskowanie i trenowanie.
MXRT0000000200 Zarówno MXRT0000000N00, jak i MXRT0000000Z00.
MXRTM2B2B2B200 Aurora Imaging Library wszystkie pakiety.
Aurora Imaging Library(-Lite) Run-Time/Supplemental Software License
Sprzętowy klucz ID
MILRTIDCMC Licencja na oprogramowanie, sprzętowy odcisk palca USB i pamięć. Uwaga: Zastępuje sprzęt Zebra jako odcisk palca używany do generowania unikalnego kodu systemu. MXRT...00 jest nadal wymagany.
Aurora Imaging Library(-Lite) Run-Time/Supplemental License
Sprzętowy klucz licencyjny
MXRTxxxxxxxx00U Wstępnie zaprogramowany sprzętowy klucz licencyjny USB Aurora Imaging Library(-Lite), który umożliwia korzystanie z odpowiednich pakietów. Uwaga: Aby zapoznać się z dostępnymi opcjami, patrz sekcja kluczy oprogramowania Aurora Imaging Library(-Lite) Run-Time/Supplemental License. Alternatywa dla MXRT...00.


Dla dodatkowych informacji prosimy o bezpośredni kontakt z nami: +48 32 775 0371, info@crijolanta.com.pl lub prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego.

Dokumenty

milx.pdf - Ulotka - w języku angielskim
 

Oprogramowanie

Szybkie linki

Nowe produkty
Nowiny
Wydarzenia
Biuletyn OptoWizja

 

⌂ STRONA GŁÓWNA
O NAS PRODUKTY APLIKACJE USŁUGI WIEDZA WSPARCIE INFORMACJE